News Portal

ताजा शिर्षकहरु

चर्चित शिर्षकहरु

प्रमुख समाचार राजनीति

स्वास्थ्य सामग्री खरिद प्रक्रियासम्मत नभएको लेखा समितिको ठहर

'खरिद प्रक्रियामा संलग्न पदाधिकारीलाई थप छानविन गरी दोषीलाई कारबाही गर्न अख्तियारलाई पत्र'

काठमाडौँ । संसदको सार्वजनिक लेखा समितिले स्वास्थ्य सामग्री खरिदमा अनियमितता भएको निष्कर्ष निकालेको छ । स्वास्थ्य सेवा विभागले कोरोना भाइरस (कोभिड–१९) को रोकथाम तथा उपचारका लागि चाहिने औषधि तथा स्वास्थ्य सामग्री खरिदमा अनियमितता भएको हो भन्दै सार्वजनिक लेखा समितिले छानबिन र कारवाहीका लागि अख्तियारमा लेखी पठाउने निर्णय गरेको छ ।

स्वास्थ्य सामग्री खरिद प्रक्रिया नियमसंगत नभएको टुंगोमा समिति पुगेको समितिका सचिव रोजनाथ पाण्डेले जानकारी दिनुभएको छ । २०७६ चैत १२ गते ओम्नी बिजेनस कर्पोरेट इन्टरनेसनल (ओम्नी समूह)सँग सम्झौता गरेको थियो ।

खरिद प्रक्रिया नियमसंगत नभएको र यसमा संलग्न पदाधिकारीलाई थप छानविन गरेर दोषी पत्ता लगाउने र कारबाही पनि गर्ने गरी अख्तियार दुरुपयोग अनुसन्धान आयोगलाई पत्र लेखी पठाउने निर्णय समितिले गरेको सचिव पाण्डेले बताउनुभयो ।

सम्झौता अनुसार ओम्नी समूहले १६ गते पहिलो लटमा सामान पनि ल्याएको थियो, तर महँगोमा सामान खरिद भएको भनेर विरोध हुनुका साथै थप सामग्री ल्याउन नसकेपछि १९ चैतमा सम्झौता रद्द भयो ।

मन्त्रालयबाट कागजपत्र मगाएर गरेको अध्ययनमा कानुनी अधिकार नै नभएका विज्ञ सल्लाहकार डा. खेम कार्कीको नेतृत्वको वार्ता टोली बनाएर डिल गरेको र त्यसलाई स्वास्थ्यमन्त्री भानुभक्त ढकालले अनुमोदन गरेपछि मात्र स्वास्थ्य सेवा विभागले ओम्नी समूहसँग सम्झौता गरेको पाइएको छ ।