News Portal

ताजा शिर्षकहरु

चर्चित शिर्षकहरु

प्रमुख समाचार राजनीति

मुख्यमन्त्री गुरुङले पाएनन् विश्वासको मत

'गुरुङ पदमुक्त भएसँगै नयाँ सरकार गठनको बाटो खुल्यो'

विश्वासको मत पाउन नसकेपछि पदमुक्त भएका गण्डकी प्रदेशका मुख्यमन्त्री पृथ्वीसुब्बा गुरुङ सञ्चारकर्मी माझमा । तर उनले कुनै प्रतिक्रिया जनाएनन् र हात हल्लाएर विदा भए ।

पोखरा । गण्डकी प्रदेशका मुख्यमन्त्री पृथ्वीसुव्वा गुरुङ विश्वासको मत पाउन असफल भएसँगै पदमुक्त भएका छन् । प्रदेश सभाको बैठकमा मुख्यमन्त्री गुरुङका पक्षमा सत्तापक्ष कैं २७ मत र विपक्षमा ३० मत प्राप्त भएको थियो । जसमा एक सांसद अनुपस्थित र अर्का एक तटस्थ रहेका छन् ।

प्रदेशसभाको सबभन्दा ठूलो दलको नेताका हैसियतमा २९ वैशाखमा मुख्मन्त्री नियुक्त भएका गुरुङले बिहीबार आज प्रदेशसभामा विश्वासको मत मागेका थिए । ६० सदस्यीय प्रदेश सभामा ५८ सांसदहरुको उपस्थिति रहेको थियो । मुख्यमन्त्री गुरुङका पक्षमा मतदान गर्ने भन्दै पार्टीमा विवादित बनेका राष्ट्रिय जनमोर्चाका सांसद कृष्ण थापाले उपस्थित भएर पनि तटस्थ रहे । युवा तथा खेलकुदमन्त्री रहेका राजीव गुरुङ(दीपक मनाङे) भने प्रदेशसभा बैठकमा नै अनुपस्थित रहे । अन्यत्र प्रदेशको जस्तो गण्डकीमा खनाल–नेपाल पक्षका सांसदले फ्लोर क्रस पनि गरेनन् । खनाल–नेपाल पक्षका इन्द्रलाल सापकोटाले विश्वासको पक्षमा नै मतदान गरेका थिए ।

विवादित जनमोर्चाका सांसद थापाले मुख्यमन्त्री गुरुङको पक्षमा मतदान गर्ने बताए पनि अन्तिम समयमा उनी तटस्थ बसे । किन मतदान गर्नुभएन त ? भन्ने जिज्ञासामा पार्टीले सत्ता पक्षलाई मतदान नगर्ने भन्यो त्यसैले गरिन भन्ने जवाफ दिएका छन् ।

कांग्रेसका १५, माओवादी केन्द्रका ११, राष्ट्रिय जनमोर्चाका २ र जनता समाजवादीका २ सांसदले मुख्यमन्त्री गुरुङको विपक्षमा मत दिएका थिए । ६० सदस्यीय प्रदेशसभामा सरकार बनाउनका लागि ३१ मतको आवश्यकता पर्दछ । विपक्षी गठबन्धनको तर्फबाट मुख्यमन्त्रीका दावेदार नेपाली कांग्रेस संसदीय दलका नेता कृष्णचन्द्र नेपाली पोखरेलले बहुमतका साथ नयाँ सरकार गठन बताए ।

१६८ को उपधारा ३ अनुसार नियुक्त मुख्यमन्त्री गुरुङ पदमुक्त भएसँगै १६८ को उपधारा ५ बमोजिम नयाँ सरकार गठनको बाटो खुलेको छ । अब प्रदेश प्रमुखले मुख्यमन्त्री नियुक्तिका लागि प्रदेशसभाको विश्वासको मत प्राप्त गर्ने आधार प्रस्तुत गर्न आह्वान गर्ने छिन् । विपक्षी गठबन्धनले नेपाली कांग्रेस संसदीय दलका नेता कृष्णचन्द्र नेपाली पोखरेलले मुख्यमन्त्रीमा दावी गर्ने तयारी गरेको छ ।

यता, युवा तथा खेलकुद मन्त्री राजीव गुरुङ उर्फ दीपक मनाङले कित्ता परिवर्तन गरेसँगै अल्पमतमा परेका विपक्षी गठबन्धनको नयाँ सरकार गठनका लागि चाहिने ३१ मत पुग्ने निश्चित भएको छ ।

प्रतिक्रिया