News Portal

ताजा शिर्षकहरु

चर्चित शिर्षकहरु

प्रमुख समाचार राजनीति

भीम कार्कीलाई कार्यकर्ताको प्रश्न ? ०५६ मा मनाङमा धोका दिनेलाई किन मत दिने ?

०५६ मा एमालेको टिकट लिएर मनोनयन दर्ता नगराई कांग्रेसलाई निर्विरोध बनाएका भीम कार्की अहिले कास्की-२ (१) मा एमालेका उम्मेदवार छन् ।

पोखरा, २९ कार्तिक । प्रजातन्त्र स्थापना भएको १० वर्षपछि ०५६ मा संसदीय निर्वाचन हुने भयो । मुख्य प्रतिष्पर्धी दल अहिलेका नेपाली कांग्रेस र नेकपा एमाले नै थिए । देशैभरी उम्मेदवारी दर्ता गर्ने बेला भयो ।

दलहरु मनाङमा पनि उम्मेदवारी दर्ता गर्ने तर्खरमा लागे । नेपाली काँग्रेसले पाल्तेन गुरुङलाई उम्मेदवार बनाएर पठायो भने नेकपा एमालेले भीम कार्कीलाई ।

स्याङ्जाको टक्सारमा जन्मेका कार्की त्यस बेला एमाले मनाङ सचिव थिए । त्यस बेला एमालेमा कार्यकारी पद सचिव नै थियो, जिल्ला अध्यक्षको व्यवस्था थिएन ।

२०५२ देखि २०६२ सम्म जिल्ला इन्र्चाज भएका कार्की पार्टीलाई घात गर्दा गर्दै पनि थप ६ वर्ष मनाङमै पार्टी प्रमुख भएर बसे । एमालेप्रति आस्था राख्ने मनाङी जनता र एमालेलाई माया गर्ने कार्यकर्तामा एक किसिमको आशा, भरोसा र उत्साह थियो आम निर्वाचनमा ।

तर जब मनोनयन दर्ताको दिन आयो, मनाङका जनता र कार्यकर्ताको आशा, भरोसा र विश्वासमा पार्टी सचिव तथा उम्मेदवार बनाएर पठाइएका कार्कीले घात गरिदिए । उम्मेदवारी दर्ताको दिन उनी निर्वाचन कार्यालय नै गएनन् । कार्कीले उम्मेदवारी दर्ता नगराएपछि कांग्रेसका पाल्तेन गुरुङ निर्विरोध बने । पाल्तेन भन्छन्, ‘एमालेले पनि टिकट दिएर पठाएको थियो भन्ने सुनेको हो तर मनोनयन दर्ता गर्न अरु कोही आएनन्, म निर्विरोध भएँ ।’

कार्कीमाथि पाल्तेनसँग पैसा लिएर उम्मेदवारी नै नदिएको आरोप छ । विगतमा एमालेलाई धोका दिएकाले अहिले पनि कार्कीलाई विश्वास गर्न नसकिने केही एमालेकै कार्यकर्ता बताउँछन् । एमालेको गढ मानिने पोखरा-१७ का केही एमाले कार्यकर्ताले पार्टीलाई यसरी पनि धोका दिनेलाई जिताएर के गर्ने भन्दै प्रश्न गरेका छन् ।

कार्की अहिले प्रदेश सभा अन्तर्गत कास्की-२ (१) बाट निर्वाचन लडिरहेका छन् । तर कार्यकर्ताले भने २०५६ को मनाङको निर्वाचन सम्झिरहेका छन् । ‘२०५६ को भर्भराउँदो पार्टीलाई धोका दिनेले अहिले गठबन्धनको घेराबन्दीमा परेको पार्टीलाई धोका नदेला भन्ने के आधार छ रु,’ एक एमाले कार्यकर्ताले भने ।

ती कार्यकर्ताले अब पार्टीलाई समानुपातिकमा मात्रै भोट हाल्ने सुनाए । २०५६ को निर्वाचनपछि मनाङमा एमालेको उपस्थिति कमजोर छ । गएको निर्वाचनमा वाम गठबन्धन हुँदामात्र एमालेले फाइदा लिएको थियो ।

कार्की ०७६ बाटमात्र कास्कीको जिम्मेवारीमा जोडिएका हुन् । ०७६ मा उनी कास्की सहइन्चार्ज बनेका थिए । मनाङपछि उनको कार्यक्षेत्र स्याङ्जा र एमाले गण्डकी अञ्चल कमिटी थियो । कार्यकर्तामाझ नभिजेका र कास्कीसँग सम्बन्ध नभएकालाई उम्मेदवार बनाएको भन्दै एमाले कार्यकर्ता पंक्तिमा आक्रोश छ ।

डनन्यूज ट्रेन्डिङ